Skip to content

58 Harmon DriveParamus, NJ 07652

Built 1952

Last Sale Price
$170,557
Last Sale Date
Jun 23, 2021

Property Information

Block2507
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,680
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$434,800
55%
Improvement Value:$357,700
45%
Total Assessment$792,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,134+3.2%
2024$10,786+9.0%
2023$9,894+5.3%
2022$9,393+20.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$170,557

From:

To:

Sq Ft1,680DeedBook 4279, Page 1964NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded7/20/2021

Property Sale

Sale
$515,000

From:

To:

Sq Ft1,680DeedBook 1454, Page 857NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/15/2013

Property Built

Built

Year Built: 1952