Skip to content

163 Halsey StreetParamus, NJ 07652

Built 2007

Last Sale Price
$925,000
Last Sale Date
Jun 11, 2020

Property Information

Block2603
Lot21
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,164
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$419,100
39%
Improvement Value:$659,600
61%
Total Assessment$1,078,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,184+2.7%
2024$14,782+8.3%
2023$13,654+5.8%
2022$12,907+16.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$925,000

From:

To:

Sq Ft2,164DeedBook 3633, Page 1277Recorded6/26/2020

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$460,000

From:

To:

DeedBook 8906, Page 290NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded9/19/2005