Skip to content

166 Cleenput TerraceParamus, NJ 07652

Built 1953

Owner
---
Last Sale Price
$1,550,000
Last Sale Date
Aug 13, 2025

Property Information

Block2604
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,578
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$417,200
52%
Improvement Value:$384,700
48%
Total Assessment$801,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,029+2.9%
2024$9,750+8.8%
2023$8,958+5.2%
2022$8,514-3.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,550,000
Sq Ft2,578DeedBook 5591, Page 1040Recorded9/3/2025

Property Sale

Sale
$975,000

From:

To:

Sq Ft2,578DeedBook 5316, Page 530Recorded9/9/2024

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

DeedBook 7913, Page 835Recorded9/24/1996

Property Built

Built

Year Built: 1953