Skip to content

167 Clover RdParamus, NJ 07652

Built 1953

Last Sale Price
$610,000
Last Sale Date
Apr 28, 2016

Property Information

Block2604
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage2,388
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$414,600
49%
Improvement Value:$431,400
51%
Total Assessment$846,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,797+2.9%
2024$11,461+21.2%
2023$9,456+5.2%
2022$8,989-6.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$610,000

From:

To:

Sq Ft2,388DeedBook 2258, Page 2448Recorded5/13/2016

Property Sale

Sale
$150,500

From:

To:

Sq Ft2,248DeedBook 8338, Page 616Recorded1/10/2001

Property Built

Built

Year Built: 1953