Skip to content

167 Village Circle WParamus, NJ 07652

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 12, 2022

Property Information

Block2706
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,657
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$406,000
63%
Improvement Value:$241,500
37%
Total Assessment$647,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,179+3.0%
2024$8,908+7.2%
2023$8,310+5.1%
2022$7,903+2.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955