Skip to content

155 Village Circle WParamus, NJ 07652

Built 1955

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Nov 1, 2022

Property Information

Block2706
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,057
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$367,200
56%
Improvement Value:$285,300
44%
Total Assessment$652,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,278+3.1%
2024$8,998+8.3%
2023$8,311+8.6%
2022$7,656+2.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955