Skip to content

164 Village Circle WParamus, NJ 07652

Built 2022

Last Sale Price
$1,300,000
Last Sale Date
Apr 13, 2021

Property Information

Block2707
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,756
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$365,400
25%
Improvement Value:$1,106,900
75%
Total Assessment$1,472,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,017+3.4%
2024$20,322+21.1%
2023$16,786+6.8%
2022$15,712+7.6%
Property History
Sales4

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$1,300,000

From:

To:

Sq Ft3,756DeedBook 4208, Page 1373Recorded6/11/2021

Property Sale

Sale
$530,000

From:

To:

Sq Ft1,657DeedBook 8878, Page 194Recorded8/23/2005

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

DeedBook 7910, Page 819Recorded9/13/1996

Property Sale

Sale
$204,000
DeedBook 7405, Page 463