Skip to content

163 Forest AveParamus, NJ 07652

Built 1952

Last Sale Price
$362,000
Last Sale Date
Jul 17, 2001

Property Information

Block2708
Lot20
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,872
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$323,000
43%
Improvement Value:$432,100
57%
Total Assessment$755,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,731+3.3%
2024$10,385+7.5%
2023$9,664+7.5%
2022$8,988-8.7%
Property History

Property Sale

Sale
$362,000

From:

To:

Sq Ft1,872DeedBook 8394, Page 369Recorded8/14/2001

Property Built

Built

Year Built: 1952