Skip to content

331 Paramus RdParamus, NJ 07652

Built 1966

Last Sale Price
$699,000
Last Sale Date
Aug 23, 2007

Property Information

Block2803
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,306
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$399,200
46%
Improvement Value:$468,300
54%
Total Assessment$867,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,039+2.5%
2024$11,750+7.1%
2023$10,976+3.4%
2022$10,612+20.8%
Property History

Property Sale

Sale
$699,000

From:

To:

Sq Ft2,306DeedBook 9398, Page 18NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded9/4/2007

Property Built

Built

Year Built: 1966