Skip to content

375 Paramus RdParamus, NJ 07652

Built 1904

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 19, 2016

Property Information

Block2803
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SFS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,274
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$405,900
44%
Improvement Value:$516,400
56%
Total Assessment$922,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,742+3.2%
2024$12,350+8.5%
2023$11,381+4.2%
2022$10,926+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$640,000

From:

To:

Sq Ft4,336DeedBook 8640, Page 878NU CodeEstate / executor (10)Recorded12/10/2003

Property Built

Built

Year Built: 1904