Skip to content

252 Oakwood DrParamus, NJ 07652

Built 1968

Last Sale Price
$670,000
Last Sale Date
Apr 25, 2007

Property Information

Block3204
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,538
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$407,000
50%
Improvement Value:$414,600
50%
Total Assessment$821,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,593+2.8%
2024$11,273+8.3%
2023$10,405+5.2%
2022$9,889+0.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$670,000

From:

To:

Sq Ft2,538DeedBook 9305, Page 98Recorded5/2/2007

Property Sale

Sale
$625,000

From:

To:

Sq Ft2,538DeedBook 8763, Page 117Recorded12/28/2004

Property Built

Built

Year Built: 1968