Skip to content

246 Oakwood DriveParamus, NJ 07652

Built 1968

Owner
---
Last Sale Price
$1,275,000
Last Sale Date
Oct 10, 2025

Property Information

Block3204
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,371
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$407,000
55%
Improvement Value:$337,600
45%
Total Assessment$744,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,494+2.8%
2024$10,210+8.2%
2023$9,433+5.1%
2022$8,972+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,275,000
Sq Ft2,371DeedBook 5645, Page 333Recorded11/13/2025

Property Sale

Sale
$735,000

From:

To:

Sq Ft2,371DeedBook 5310, Page 161Recorded8/29/2024

Property Built

Built

Year Built: 1968