Skip to content

234 Beechwood DriveParamus, NJ 07652

Built 1970

Last Sale Price
$329,000
Last Sale Date
Jun 24, 1999

Property Information

Block3205
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,964
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$410,700
55%
Improvement Value:$333,100
45%
Total Assessment$743,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,469+2.9%
2024$10,178+8.4%
2023$9,390+5.2%
2022$8,924+8.3%
Property History

Property Sale

Sale
$329,000

From:

To:

Sq Ft1,964DeedBook 8191, Page 654NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded7/30/1999

Property Built

Built

Year Built: 1970