Skip to content

247 Buttonwood DrParamus, NJ 07652

Built 1953

Last Sale Price
$509,000
Last Sale Date
Nov 23, 2013

Property Information

Block3205
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,508
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$412,800
63%
Improvement Value:$238,300
37%
Total Assessment$651,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,107+3.0%
2024$8,840+8.7%
2023$8,133+5.3%
2022$7,725+4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$509,000

From:

To:

Sq Ft1,508DeedBook 1584, Page 1301Recorded12/16/2013

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft1,760DeedBook 8529, Page 244Recorded11/26/2002

Property Built

Built

Year Built: 1953