Skip to content

214 Hillcrest DrParamus, NJ 07652

Built 1952

Last Sale Date
Sep 20, 2000

Property Information

Block3215
Lot14
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,870
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$422,000
63%
Improvement Value:$242,700
37%
Total Assessment$664,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,299+3.3%
2024$9,006+8.6%
2023$8,296+5.2%
2022$7,886+5.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1952