Skip to content

151 Geering TerraceParamus, NJ 07652

Built 1951

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Sep 30, 2003

Property Information

Block3301
Lot17
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,744
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$419,600
69%
Improvement Value:$191,700
31%
Total Assessment$611,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,428-0.6%
2024$8,475+9.5%
2023$7,742+5.3%
2022$7,356+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

Sq Ft1,744DeedBook 8637, Page 953Recorded11/26/2003

Property Built

Built

Year Built: 1951