Skip to content

165 Kaywin RdParamus, NJ 07652

Built 1950

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Mar 29, 2016

Property Information

Block3813
Lot28
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,754
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$387,500
53%
Improvement Value:$343,600
47%
Total Assessment$731,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,242+6.2%
2024$9,646+9.1%
2023$8,837+5.4%
2022$8,385+6.2%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000

From:

To:

Sq Ft1,754DeedBook 2243, Page 225NU CodeEstate / executor (10)Recorded4/25/2016

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

DeedBook 7785, Page 926NU CodeFamily (1)Recorded5/5/1995

Property Built

Built

Year Built: 1950