Skip to content

139 Geering TerraceParamus, NJ 07652

Built 1948

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 23, 2025

Property Information

Block3301
Lot23
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SFG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,228
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$465,900
70%
Improvement Value:$203,500
30%
Total Assessment$669,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,248+3.4%
2024$8,948+13.2%
2023$7,906+5.6%
2022$7,489+5.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

Sq Ft1,228DeedBook 5222, Page 318Recorded4/24/2024

Property Built

Built

Year Built: 1948