Skip to content

219 Hillcrest DrParamus, NJ 07652

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 7, 2012

Property Information

Block3211
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,260
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$418,400
67%
Improvement Value:$202,100
33%
Total Assessment$620,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,665+3.3%
2024$8,389+3.2%
2023$8,131+5.3%
2022$7,725+9.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1952