Skip to content

161 Split Rock RoadParamus, NJ 07652

Built 1997

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Mar 18, 1997

Property Information

Block3303
Lot19
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,750
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$424,200
40%
Improvement Value:$625,500
60%
Total Assessment$1,049,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,775+2.8%
2024$14,378+8.3%
2023$13,277+5.2%
2022$12,624-11.7%
Property History

Property Sale

Sale
$445,000
DeedBook 7958, Page 208

Property Sale

Sale
$445,000

From:

To:

DeedBook 7958, Page 208NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded3/21/1997

Property Built

Built

Year Built: 1997