Skip to content

175 Behnke AvenueParamus, NJ 07652

Built 1951

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Jan 24, 2011

Property Information

Block3309
Lot21
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,428
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$417,800
67%
Improvement Value:$203,000
33%
Total Assessment$620,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,565-1.5%
2024$8,696+9.4%
2023$7,946+5.3%
2022$7,548+8.9%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft1,428DeedBook 694, Page 1277Recorded3/10/2011

Property Built

Built

Year Built: 1951