Skip to content

210 Spring Valley RdParamus, NJ 07652

Built 1950

Last Sale Price
$429,000
Last Sale Date
Jun 30, 2015

Property Information

Block3402
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,414
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$357,800
59%
Improvement Value:$251,900
41%
Total Assessment$609,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,617+3.2%
2024$7,379+9.7%
2023$6,727-5.4%
2022$7,111+7.3%
Property History

Property Sale

Sale
$429,000

From:

To:

Sq Ft1,414DeedBook 1998, Page 303Recorded7/21/2015

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft1,414DeedBook 1285, Page 274Recorded2/20/2013

Property Built

Built

Year Built: 1950