Skip to content

178 Behnke AvenueParamus, NJ 07652

Built 1951

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Mar 5, 2003

Property Information

Block3310
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,080
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$419,900
67%
Improvement Value:$211,000
33%
Total Assessment$630,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,710+3.3%
2024$8,435+9.4%
2023$7,708+5.2%
2022$7,324-2.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft1,080DeedBook 8561, Page 152Recorded3/24/2003

Property Built

Built

Year Built: 1951