Skip to content

195 Lawson PlaceParamus, NJ 07652

Built 1951

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 20, 2023

Property Information

Block3310
Lot13
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage979
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$425,500
76%
Improvement Value:$134,900
24%
Total Assessment$560,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,696+3.3%
2024$7,449+9.7%
2023$6,788+5.3%
2022$6,447-6.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft818DeedBook 2023, Page 1947Recorded8/13/2015

Property Built

Built

Year Built: 1951