Skip to content

206 Coombs DriveParamus, NJ 07652

Built 2002

Last Sale Price
$1,235,000
Last Sale Date
Mar 10, 2025

Property Information

Block3312
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,556
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$436,000
40%
Improvement Value:$659,600
60%
Total Assessment$1,095,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,413+2.8%
2024$14,992+8.4%
2023$13,827+5.3%
2022$13,136-4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$1,235,000

From:

To:

Sq Ft2,556DeedBook 5479, Page 1082Recorded4/10/2025

Property Sale

Sale
$880,000

From:

To:

Sq Ft1,696DeedBook 9112, Page 456Recorded7/5/2006

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$219,000

From:

To:

Sq Ft1,248DeedBook 8204, Page 874Recorded9/3/1999