Skip to content

320 Route 17Paramus, NJ 07652

Built 2000
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 17, 2018

Property Information

Block3601
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage4.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,200,000
37%
Improvement Value:$13,955,000
63%
Total Assessment$22,155,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$328,932+1.5%
2024$324,104+0.0%
2023$324,085-0.4%
2022$325,380+8.2%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

DeedBook 8095, Page 338NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/24/1998