Skip to content

321 Maplewood DriveParamus, NJ 07652

Built 1951

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Nov 12, 2008

Property Information

Block3608
Lot16
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,357
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$407,000
62%
Improvement Value:$247,100
38%
Total Assessment$654,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,154+3.2%
2024$8,868+9.0%
2023$8,136+5.3%
2022$7,726+9.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

Sq Ft1,357DeedBook 9641, Page 299Recorded11/18/2008

Property Sale

Sale
$263,000

From:

To:

Sq Ft1,276DeedBook 8202, Page 289NU CodeFamily (1)Recorded8/27/1999

Property Built

Built

Year Built: 1951