Skip to content

342 Lockwood DriveParamus, NJ 07652

Built 1951

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jun 21, 1991

Property Information

Block3608
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,576
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$407,000
61%
Improvement Value:$264,900
39%
Total Assessment$671,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,408+3.2%
2024$9,115+9.0%
2023$8,363+5.3%
2022$7,940-1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 7450, Page 666

Property Built

Built

Year Built: 1951