Skip to content

325 Maplewood DriveParamus, NJ 07652

Built 2021

Last Sale Price
$1,675,000
Last Sale Date
Jan 10, 2023

Property Information

Block3608
Lot17
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,432
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$407,000
25%
Improvement Value:$1,239,400
75%
Total Assessment$1,646,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,400+2.9%
2024$22,732+200.1%
2023$7,574+5.3%
2022$7,190+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$1,675,000

From:

To:

Sq Ft3,432DeedBook 4935, Page 1066Recorded2/17/2023

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft1,240DeedBook 4308, Page 365Recorded8/2/2021

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 7474, Page 350