Skip to content

302 Beechwood DrParamus, NJ 07652

Built 2014

Last Sale Price
$975,000
Last Sale Date
Dec 16, 2014

Property Information

Block3704
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,463
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$413,600
34%
Improvement Value:$818,200
66%
Total Assessment$1,231,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,496+2.7%
2024$17,037+8.0%
2023$15,769+5.2%
2022$14,988+6.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$975,000

From:

To:

Sq Ft3,463DeedBook 1822, Page 618NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded12/23/2014

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft1,464DeedBook 1561, Page 1429NU CodeEstate / executor (10)Recorded11/12/2013