Skip to content

305 Gorden DrParamus, NJ 07652

Built 1951

Last Sale Price
$672,500
Last Sale Date
Oct 6, 2023

Property Information

Block3706
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,148
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$407,000
64%
Improvement Value:$228,800
36%
Total Assessment$635,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,890+4.2%
2024$8,532+9.0%
2023$7,825+5.3%
2022$7,431+7.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$672,500

From:

To:

Sq Ft1,148DeedBook 5121, Page 472Recorded11/6/2023

Property Sale

Sale
$228,000

From:

To:

Sq Ft1,120DeedBook 8466, Page 98Recorded5/1/2002

Property Built

Built

Year Built: 1951