Skip to content

265 Farview AveParamus, NJ 07652

Built 1948

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Oct 30, 2000

Property Information

Block3710
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,488
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$363,000
54%
Improvement Value:$304,200
46%
Total Assessment$667,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,370+3.2%
2024$9,078+8.9%
2023$8,333+5.5%
2022$7,898-8.7%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft2,488DeedBook 8322, Page 689Recorded11/8/2000

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

DeedBook 7761, Page 562Recorded1/17/1995

Property Built

Built

Year Built: 1948