Skip to content

225 Fredrick StreetParamus, NJ 07652

Built 2002

Last Sale Price
$890,000
Last Sale Date
Oct 1, 2018

Property Information

Block3806
Lot12
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,106
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$391,000
33%
Improvement Value:$787,000
67%
Total Assessment$1,178,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,709+2.5%
2024$16,296+7.9%
2023$15,096+5.2%
2022$14,345-10.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$890,000

From:

To:

Sq Ft3,106DeedBook 3079, Page 1145Recorded10/15/2018

Property Sale

Sale
$989,000

From:

To:

Sq Ft3,106DeedBook 2323, Page 1569Recorded7/26/2016

Property Sale

Sale
$925,000

From:

To:

DeedBook 8709, Page 753Recorded7/30/2004

Property Sale

Sale
$383,000

From:

To:

Sq Ft1,374DeedBook 8595, Page 556Recorded7/11/2003

Property Built

Built

Year Built: 2002