Skip to content

350 Bullard AveParamus, NJ 07652

Built 2002

Last Sale Price
$840,000
Last Sale Date
Nov 10, 2015

Property Information

Block4609
Lot20
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,032
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$387,000
39%
Improvement Value:$598,600
61%
Total Assessment$985,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,932+2.6%
2024$13,579+8.2%
2023$12,547+5.3%
2022$11,915-6.7%
Property History

Property Sale

Sale
$840,000

From:

To:

Sq Ft3,032DeedBook 2110, Page 2037Recorded11/23/2015

Property Sale

Sale
$775,000

From:

To:

Sq Ft2,808DeedBook 368, Page 1449NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded2/23/2010

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft1,444DeedBook 9452, Page 82Recorded11/26/2007

Property Built

Built

Year Built: 2002