Skip to content

198 Fredrick StreetParamus, NJ 07652

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 4, 1994

Property Information

Block3807
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,136
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$393,900
57%
Improvement Value:$297,300
43%
Total Assessment$691,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,664+2.9%
2024$9,388+9.1%
2023$8,602+5.2%
2022$8,174-9.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950