Skip to content

218 Fredrick StreetParamus, NJ 07652

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 24, 2013

Property Information

Block3807
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,818
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$395,200
55%
Improvement Value:$324,600
45%
Total Assessment$719,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,073+2.9%
2024$9,785+9.1%
2023$8,970+5.4%
2022$8,511-6.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$530,000

From:

To:

Sq Ft1,386DeedBook 8711, Page 922Recorded8/3/2004

Property Sale

Sale
$211,000

From:

To:

DeedBook 7833, Page 262NU CodeSheriff sale (12)Recorded11/6/1995

Property Built

Built

Year Built: 1950