Skip to content

140 Stuart StreetParamus, NJ 07652

Built 1990

Last Sale Price
$655,000
Last Sale Date
Dec 19, 2013

Property Information

Block3808
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,744
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$394,100
44%
Improvement Value:$511,000
56%
Total Assessment$905,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,777+2.6%
2024$12,458+7.6%
2023$11,576+5.2%
2022$10,999+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$655,000

From:

To:

Sq Ft2,744DeedBook 1597, Page 2150Recorded1/9/2014

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft12DeedBook 7670, Page 239Recorded1/31/1994

Property Built

Built

Year Built: 1990