Skip to content

259 Herbert PlaceParamus, NJ 07652

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 1, 2020

Property Information

Block3809
Lot23
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,989
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$383,300
57%
Improvement Value:$290,900
43%
Total Assessment$674,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,429+2.9%
2024$9,161+9.2%
2023$8,387+5.3%
2022$7,964+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$479,000

From:

To:

Sq Ft1,989DeedBook 1885, Page 1033NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded3/13/2015

Property Built

Built

Year Built: 1950