Skip to content

250 Lentz AveParamus, NJ 07652

Built 1948

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 29, 2023

Property Information

Block4609
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,996
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$385,100
59%
Improvement Value:$263,400
41%
Total Assessment$648,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,060+2.9%
2024$8,801+9.3%
2023$8,055+5.6%
2022$7,627-6.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1948