Skip to content

173 Haase AvenueParamus, NJ 07652

Built 2003

Last Sale Price
$1,600,000
Last Sale Date
Oct 10, 2024

Property Information

Block3809
Lot33
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,239
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$388,300
31%
Improvement Value:$848,900
69%
Total Assessment$1,237,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,390+2.5%
2024$16,965+6.5%
2023$15,936+5.2%
2022$15,146-1.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,600,000

From:

To:

Sq Ft3,239DeedBook 5350, Page 1561Recorded10/24/2024

Property Sale

Sale
$1,350,000

From:

To:

Sq Ft3,239DeedBook 4822, Page 1278Recorded9/29/2022

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft1,161DeedBook 295, Page 1041Recorded11/19/2009

Property Built

Built

Year Built: 2003