Skip to content

187 Hebberd AvenueParamus, NJ 07652

Built 2010

Owner
---
Last Sale Price
$1,499,000
Last Sale Date
Oct 10, 2025

Property Information

Block3308
Lot15
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage3,148
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$417,800
29%
Improvement Value:$1,013,000
71%
Total Assessment$1,430,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,262+2.6%
2024$19,743+24.6%
2023$15,849+5.2%
2022$15,063-10.3%
Property History

Property Sale

Sale
$1,499,000
Sq Ft3,148DeedBook 5640, Page 990Recorded11/10/2025

Property Sale

Sale
$1,525,000

From:

To:

Sq Ft3,148DeedBook 4806, Page 1487Recorded9/14/2022

Property Built

Built

Year Built: 2010

Property Sale

Sale
$482,000

From:

To:

Sq Ft1,448DeedBook 8749, Page 646Recorded11/22/2004

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,814DeedBook 8222, Page 132NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded11/4/1999