Skip to content

197 Clayton TerrParamus, NJ 07652

Built 1950

Last Sale Date
Mar 7, 2025

Property Information

Block3812
Lot18
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,086
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$388,000
57%
Improvement Value:$290,200
43%
Total Assessment$678,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,484+2.9%
2024$9,213+9.2%
2023$8,437+5.4%
2022$8,007+5.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 7408, Page 208

Property Built

Built

Year Built: 1950