Skip to content

176 Thomas DriveParamus, NJ 07652

Built 2001

Last Sale Price
$980,000
Last Sale Date
Jun 7, 2007

Property Information

Block3812
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,728
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$385,400
35%
Improvement Value:$710,800
65%
Total Assessment$1,096,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,512+2.7%
2024$15,107+8.3%
2023$13,945+5.4%
2022$13,231-18.1%
Property History

Property Sale

Sale
$980,000

From:

To:

Sq Ft2,728DeedBook 9333, Page 395Recorded6/13/2007

Property Sale

Sale
$277,750

From:

To:

Sq Ft1,636DeedBook 8421, Page 942Recorded11/26/2001

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

DeedBook 8005, Page 954Recorded9/18/1997