Skip to content

281 Herbert PlParamus, NJ 07652

Built 1950

Last Sale Price
$256,500
Last Sale Date
Jun 21, 1999

Property Information

Block3812
Lot13
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,700
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$383,300
65%
Improvement Value:$206,500
35%
Total Assessment$589,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,218+2.9%
2024$7,983+9.4%
2023$7,299+5.3%
2022$6,930-0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$256,500

From:

To:

Sq Ft1,700DeedBook 8183, Page 697NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded7/8/1999

Property Sale

Sale
$216,000

From:

To:

DeedBook 7898, Page 395Recorded7/31/1996

Property Sale

Sale
$214,500
DeedBook 7530, Page 556

Property Built

Built

Year Built: 1950