Skip to content

197 Kaywin RdParamus, NJ 07652

Built 2002

Last Sale Price
$922,000
Last Sale Date
Jul 10, 2008

Property Information

Block3813
Lot19
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,664
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$388,800
33%
Improvement Value:$800,000
67%
Total Assessment$1,188,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,871+2.5%
2024$16,458+7.9%
2023$15,255+5.2%
2022$14,499-22.7%
Property History

Property Sale

Sale
$922,000

From:

To:

Sq Ft3,664DeedBook 9617, Page 26NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/29/2008

Property Sale

Sale
$447,500

From:

To:

Sq Ft1,248DeedBook 9083, Page 479NU CodeEstate / executor (10)Recorded5/23/2006

Property Built

Built

Year Built: 2002