Skip to content

176 Clayton TerrParamus, NJ 07652

Built 2006

Last Sale Price
$999,000
Last Sale Date
Sep 5, 2007

Property Information

Block3813
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,200
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$387,500
29%
Improvement Value:$927,100
71%
Total Assessment$1,314,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,684+2.5%
2024$18,230+7.8%
2023$16,909+5.2%
2022$16,071-16.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$999,000

From:

To:

Sq Ft3,200DeedBook 9421, Page 34NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/3/2007

Property Sale

Sale
$520,000

From:

To:

Sq Ft1,176DeedBook 8994, Page 168Recorded1/13/2006

Property Built

Built

Year Built: 2006