Skip to content

205 Clayton Ter.Paramus, NJ 07652

Built 2015

Last Sale Price
$1,135,000
Last Sale Date
Jul 21, 2016

Property Information

Block3812
Lot16
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,314
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$388,000
30%
Improvement Value:$923,500
70%
Total Assessment$1,311,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,637+2.5%
2024$18,179+7.9%
2023$16,856+5.2%
2022$16,019-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$1,135,000

From:

To:

Sq Ft3,314DeedBook 2340, Page 2266NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/13/2016

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft1,896DeedBook 1812, Page 312Recorded12/11/2014

Property Sale

Sale
$464,500

From:

To:

Sq Ft1,896DeedBook 1594, Page 1926Recorded1/6/2014