Skip to content

275 Addison PlParamus, NJ 07652

Built 2023

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 20, 2025

Property Information

Block3814
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,132
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$396,400
18%
Improvement Value:$1,774,700
82%
Total Assessment$2,171,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,964+294.4%
2024$7,851-5.4%
2023$8,296+5.2%
2022$7,889-1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$2,000,000

From:

To:

Sq Ft4,132DeedBook 5481, Page 1444NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded4/14/2025

Property Sale

Sale
$540,000

From:

To:

Sq Ft2,274DeedBook 4950, Page 1598Recorded3/14/2023

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$520,000

From:

To:

Sq Ft2,274DeedBook 4549, Page 1080Recorded1/24/2022