Skip to content

206 Concord DriveParamus, NJ 07652

Built 2019

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 11, 2021

Property Information

Block3805
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,306
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$401,100
22%
Improvement Value:$1,463,200
78%
Total Assessment$1,864,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,501+2.8%
2024$25,773+8.4%
2023$23,770+285.2%
2022$6,171-7.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,700,000

From:

To:

Sq Ft4,306DeedBook 4190, Page 419Recorded6/4/2021

Property Sale

Sale
$512,000

From:

To:

Sq Ft4,306DeedBook 4004, Page 88NU CodeEstate / executor (10)Recorded3/9/2021

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$360,400

From:

To:

Sq Ft1,068DeedBook 93, Page 695Recorded4/28/2009