Skip to content

309 Spring Valley RdParamus, NJ 07652

Built 1965

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Dec 16, 1997

Property Information

Block3901
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,349
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$382,500
50%
Improvement Value:$385,300
50%
Total Assessment$767,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,352+2.9%
2024$11,036+4.0%
2023$10,609+4.3%
2022$10,168-3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

DeedBook 8028, Page 213NU CodeEstate / executor (10)Recorded12/18/1997

Property Built

Built

Year Built: 1965